محلول آبگریز چوب و سطوح چوبی

 

جهت استفاده از چوب برای مصارف خارج از فضای سربسته  (outdoor) نیاز است این نوع از سطوح را برای محیط های مرطوب یا همراه با بارش باران آماده نمود. محلول های نانو بهترین گزینه برای ضد آب نمودن سطوح چوبی می باشند که علاوه بر فراهم نمودن سطوح چوبی مقاوم در برابر آب، از آلودگی های دیگر نیز سطوح چوبی را حفظ می نمایند.
از این پوشش می توان جهت ضد آب نمودن درب های مورد استفاده در محل های آبریز (سرویس های بهداشتی و …) استفاده نمود .
این پوشش ها بر عکس مواد قبلی (رزین ، کیلر و … ) اجازه می دهد آب موجود در چوب (همواره چوب ها دارای مقداری آب به صورت طبیعی می باشد) خارج شوند که به این فرایند تنفس چوب می گویند. ولی در مقابل از نفوذ آب به داخل چوب جلوگیری می نمایند از این رو به این پوشش ها ، پوشش های یکطرفه می گویند . این پوشش ها با اجازه دادن به خروج آب داخلی چوب از خورده شدن چوب در سطح داخلی ممانعت می کنند.

جزئیات

مزایا

اجازه تنفس به چوب و سازگار با محیط زیست

امکان افزایش مرغوبیت چوب ها

بدون ایجاد تغییر رنگ در رنگ اصلی چوب

مناسب برای چوب های ترمو وود

روش اجرا :

ابتدا سطح مورد نظر را کاملاً تمیز و خشک نمائید. ظرف محتوی محلول را به خوبی تکان دهید؛ سپس با استفاده از قلم مو سطح را پوشش دهید. هر لیتر از این محلول توانایی پوشش دادن ۳ الی ۵ متر از سطح چوب ( بسته به مقدار جذب سطح) را دارد.

نکات :

·         ظرف حاوی محلول در دمای ۱۰ تا ۳۰ درجه سانتیگراد نگهداری شود.
·         مدت زمان لازم برای پایداری پوشش بین ۱ تا ۲۴ ساعت است.
·         از اجرای پوشش های نانو در هوای سرد و زیر دمای ۲۰ درجه سانتیگراد خودداری نمائید.

روش تست پوشش آبگریز نانو:

پس از گذشت مدت زمان لازم برای پایداری پوشش نانو، بر روی سطح مورد نظر با استفاده از یک پیست یا آب پاش، آب ( دمای آب زیر ۳۰ درجه سانتیگراد باشد)بریزید، جیوه ای شکل شدن قطرات آب نشان دهنده صحیح اجرا شدن پوشش است. در صورت پاشش پر فشار آب بر روی سطح پوشش داده شده، آب بر روی سطح خواهد نشست ولی این نفوذ سطحی و بر روی لایه نانو می باشد؛ در نتیجه به سرعت مشاهده خواهید کرد که این آب سطحی، بنا به قانون تبخیر لایه ای(سطحی) در زمان اندکی تبخیر خواهد شد؛ در حالی که اندک مقداری آب ریخته شده بر روی چوب بدون پوشش به سرعت تا عمق آن نفوذ خواهد کرد و پس از گذشت مدت زمان قابل ملاحظه ای تبخیر خواهد شد.

خواص پوشش های آبگریز:

پوشش های آبگریز نانو علاوه بر جلوگیری از نفوذ آب به عمق چوب، با ایجاد خصوصیت آبگریزی منجر به افزایش زاویه (بیش از ۱۵۰ درجه) قطرات آب با سطح می شوند، که این خاصیت موجب غلتیدن قطرات کاملاً کروی آب (یا باران) روی سطح و شسته شدن آلودگی ها از سطح می گردد. علاوه بر این پوشش های نانو دارای خصوصیات دیگری چون : سدی در برابر اشعه UVخورشید، امکان تنفس چوب، جلوگیری از جذب عمقی آلودگی ها روی سطح ، خاصیت آسان تمیز شوندگی و مقاومت در برابر باران های اسیدی هستند.

پروژه های ویژه ما